Loading...

Sosyal Ağlarda Hedef Kitlenize Gerçekten Ulaşabiliyor musunuz?

AnasayfaBlogSosyal Ağlarda Hedef Kitlenize Gerçekten Ulaşabiliyor musunuz?
26 Haziran 2014

Günümüzde, sosyal ağların pazarlamaya yönelik verdiği bilgiler gerçekten de başka yollarla ulaşılması zor bilgiler. En sevdiğimiz dizi karakterinden, oyunlara, kitaplarımızdan, tatillerimize, hatta doğumumuzdan şu an ki yaşımıza kadar hayatımızdaki önemli gelişmelere kadar, pazarlamanın dibini görebileceğimiz bilgileri sosyal ağlardan edinebiliyoruz.

Peki bu bilgi edinme sonuçları ne kadar doğru? Bu sorunun cevabını Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in dediği gibi özetleyebiliriz. Mark “Eğer bir Facebook kullanıcısıysanız, profillerinizi ne kadar yanlış bilgi ile doldurursanız, sizi sistem dışına atmamız o kadar kolay olur. Çünkü hesabınızı ikinci kez doğrulamanızı istediğimizde pasaport veya ülkenize ait nüfus bilgilerinizi istiyoruz. Bu durumu sağlayamayan kullanıcıları da Facebook’tan uzaklaştırmak zorunda kalıyoruz. ” dedi.

Kısa özeti ise Facebook’tan aldığımız bilgilerin %80′nin üzerinde doğru olduğudur. Özellikle demografik bilgilerinin %90′nın üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylece pazarlamanın son 5 yılda en büyük gücü haline gelen sosyal ağlar, doğru hedef kitlelerimize ulaşmamızı sağlarken, bu hedef kitle ile ilgili çoğu yerde bulamayacağımız bilgilerinde sahibi olmamızı sağlıyor.

Çağrı Ayaz